Αθλητικά

Νίκη για τους Μπακς απέναντι στους Γουόριορς με «τριαντάρα» του Γιάννη

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 107-98 τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ανεβάζει στροφές στην τέταρτη περίοδο όπου πέτυχε τους μισούς από τους 30 πόντους του. Η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ έφτασε τις 36-6 νίκες, ενώ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από τους Σαν Αντόνιο Σπερς.

Ο «Greek Freak» είχε 10/21 σουτ (1/7 τρίποντα), 9/13 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Δεύτερος σκόρερ των Μπακς ήταν ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους (και 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ), ενώ ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 16 πόντους και ο Μπρουκ Λόπεζ 12.

Από τους Γουόριορς πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλεκ Μπερκς με 19 πόντους, αλλά και 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ. 15 πόντους και 7 ριμπάουντ είχε ο Γκλεν Ρόμπινσον, 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ είχε ο Ντέιμιον Λι, 11 πόντους σημείωσε ο Ομάρι Σπέλμαν και νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ «έγραψε» ο Γουίλι Κόλεϊ-Στάιν.