Αθλητικά

Ξεκινάει η νέα διοργάνωση Nations League – Δείτε το πρόγραμμα

Ξεκινάει σήμερα η νέα διοργάνωση της UEFA, το Νations League που αντικαθιστά τα φιλικά παιχνίδια των εθνικών ομάδων. Η UEFA θεωρεί ότι θα τονώσει το ενδιαφέρον των φιλάθλων αφού θα τα παιχνίδια θα είναι πιο ανταγωνιστικά, ενώ θα δίνει πρόκριση για το επόμενο Euro.

Επίσης, θα υπάρξει αύξηση εσόδων για τις εθνικές ομοσπονδίες, μέσω των τηλεοπτικών δικαιωμάτων και χορηγιών, τα οποία διαχειρίζεται κεντρικά η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου.

Η μορφή της νέας διοργάνωσης

-Οι 55 χώρες μέλη της UEFA χωρίστηκαν σε τέσσερις κατηγορίες (Α, B, Γ, Δ) ανάλογα με τη δυναμικότητα τους, βάσει της κατάταξης εθνικών ομάδων της FIFA τον Οκτώβριο του 2017.

-Οι ομάδες κάθε ομίλου θα παίξουν μεταξύ τους εντός και εκτός έδρας. Οι αγώνες θα γίνουν το Σεπτέμβριο, τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο του 2018.

-Οι τέσσερις νικήτριες των ομίλων της κάθε κατηγορίας, θα παίξουν πλέι οφ το Μάρτιο του 2020 και η νικήτρια της κάθε κατηγορίας θα προκριθεί στα τελικά του EURO 2020.

-Το EURO του 2020 θα γίνει με 24 ομάδες. Θα υπάρξουν δέκα προκριματικοί όμιλοι και οι δυο πρώτοι από κάθε όμιλο θα προκριθούν στην τελική φάση.

-Οι προκριματικοί όμιλοι του EURO 2020 θα αρχίσουν το Μάρτιο του 2019. Οι δέκα αγωνιστικές θα γίνουν το Μάρτιο, τον Ιούνιο, το Σεπτέμβριο, τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο του 2019.

-Η κλήρωση των προκριματικών ομίλων θα γίνει μετά το πέρας των ομίλων στο Πρωτάθλημα των Εθνών.

-Αν μια ομάδα εξασφαλίσει την πρόκριση της μέσω των προκριματικών ομίλων και μέσω του Πρωταθλήματος των Εθνών, τη θέση της στην τελική φάση θα πάρει η αμέσως επόμενη ομάδα με την ψηλότερη θέση στην κατάταξη της FIFA στην κατηγορία της.

Oι όμιλοι:

League A:

A1: Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία
A2: Βέλγιο, Ελβετία, Ισλανδία
A3: Πορτογαλία, Ιταλία, Πολωνία
A4: Ισπανία, Αγγλία, Κροατία

League B:

B1: Σλοβακία, Ουκρανία, Τσεχία
B2: Ρωσία, Σουηδία, Τουρκία
B3: Αυστρία, Βοσνία & Ερζεγοβίνη, Βόρεια Ιρλανδία
B4: Ουαλία, Ιρλανδία, Δανία

League C:

C1: Σκωτία, Αλβανία, Ισραήλ
C2: Ουγγαρία, Ελλάδα, Φινλανδία, Εσθονία
C3: Σλοβενία, Νορβηγία, Βουλγαρία, Κύπρος
C4: Ρουμανία, Σερβία, Μαυροβούνιο, Λιθουανία

League D:

D1: Γεωργία, Λετονία, Καζακστάν, Ανδόρα
D2: Λευκορωσία, Λουξεμβούργο, Μολδαβία, Σαν Μαρίνο
D3: Αζερμπαϊτζάν, Νησιά Φερόε, Μάλτα, Κόσοβο
D4: ΠΓΔΜ, Αρμενία, Λίχτενσταϊν, Γιβραλτάρ

Το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής – Το Σάββατο η Εθνική

Πέμπτη (6/9)

Καζακστάν-Γεωργία 17:00
Αρμενία-Λιχτενστάιν 19:00
Γερμανία-Γαλλία 21:45
Ουαλία-Ιρλανδία 21:45
Τσεχία-Ουκρανία 21:45
Νορβηγία-Κύπρος 21:45
Σλοβενία-Βουλγαρία 21:45
Γιβραλτάρ-ΠΓΔΜ 21:45
Λετονία-Ανδόρα 21:45

Παρασκευή (7/9)

Αζερμπαϊτζάν-Κόσοβο 19:00
Ιταλία-Πολωνία 21:45
Τουρκία-Ρωσία 21:45
Αλβανία-Ισραήλ 21:45
Λιθουανία-Σερβία 21:45
Ρουμανία-Μαυροβούνιο 21:45
Νήσοι Φερόε-Μάλτα 21:45

Σάββατο (8/9)

Βόρεια Ιρλανδία- Βόσνια Ερζεγοβίνη 16:00
Λευκορωσία-Άγιος Μαρίνος 19:00
Ελβετία-Ισλανδία 19:00
Φινλανδία-Ουγγαρία 19:00
Αγγλία-Ισπανία 21:45
Εσθονία-Ελλάδα 21:45
Λουξεμβούργο-Μολδαβία 21:45

πηγή: SDNA

 

Σχολιάστε ...

NEWSLETTER

 

 

 



 

 

 

 

Focus-On

Εφημερίδες

Διαβάστε όλες τις εφημερίδες online

ΑΡΧΕΙΟ

Karfitsa