Αθλητικά

Europa League: «Πολέμησε» ο Ολυμπιακός αλλά δεν τα κατάφερε

Ο Ολυμπιακός πολέμησε αλλά δεν τα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο παιχνίδι με αντίπαλο στην Γουλφς, καθώς ηττήθηκε με 1-0. Συγκεκριμένα οι «Ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν  το γκολ στην Γουλβς σχετικά νωρίς  και αυτό έκανε τη διαφορά στο τελικό 1-0 στο «Μολινό».

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι στον Ποντένσε στο 7′, η Γουλβς το δέχθηκε και έκανε από νωρίς το 1-0 που έκρινε το ματς. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι, το πάλεψε δημιουργώντας ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν κατάφεραν να φέρουν κάποιο αποτέλεσμα.

Δείτε τις σημαντικότερες φάσεις του αγώνα:

Όλα έτοιμα για να αρχίσει το ματς.

3′ Πρώτο κόρνερ για τη Γουλβς η οποία πιέζει τον Ολυμπιακό

8′ Τραγικό λάθος του Αλέν, που στη συνέχεια ανέτρεψε χωρίς λόγο και τον Ποντένσε

Γκολ η Γουλβς!

12′ Δυσκολία να κυκλοφορήσει την μπάλα αντιμετωπίζει ο Ολυμπιακός

15′ Τραυματισμός για τον Χόνι

16′ Προβληματικός ο Αλεν, σκοράρει η Γουλβς, αλλά ακυρώνεται το γκολ. Ο χόνι δεν μπορεί να συνεχίσει και θα γίνει αλλαγή.

18′ Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό, με μία κεφαλιά του Μασούρα

19′ Τρομερό σουτ του Τσιμίκα από αριστερά, ο Πατρίτσιο έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε

26′ Ο Σισέ γλιτώνει τον Ολυμπιακό από νέα απειλητική φάση

28′ Έχει σηκωθεί για ζέσταμα από νωρίς ο Φορτούνης

29′ Γκολ ο Καμάρα αλλά τελικά μετά τη χρήση VAR, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης

39′ Καλό σουτ του Μασούρα έξω από την περιοχή αλλά αποκρούστηκε

40′ Ο Χιμένες θέλησε να πετύχει ένα απίστευτο γκολ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

44′ Κίτρινη κάρτα στον Τσιμίκα

45′ Ο Νέβες έκανε δυνατό σουτ από μακριά, αλλά ο Αλέν μπλόκαρε

Στα 4′ οι καθυστερήσεις

– Κίτρινη κάρτα και στον Μπα για ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου

Ημίχρονο

50′ Πιέζει από νωρίς ο Ολυμπιακός που χρειάζεται πια γκολ για να μην αποκλειστεί

53′ Σουτ υπό πίεση από τον Φορτούνη, η μπάλα ψηλά άουτ

55′ Ο Ελ Αραμπί πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά όχι όπως θα ήθελε αφού σπρώχθηκε από αμυντικό, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

61′ Ο Ποντένσε έκανε ωραία ενέργεια και τρομερό σουτ, αλλά ο Αλέν απέκρουσε

64′ Ο Ζότα “απείλησε” ξανά στην αντεπίθεση, αλλά ο Μπα παρενέβη και γλίτωσε τον Ολυμπιακό

66′ Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, γυριστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί αλλά ο Πατρίσιο θα μπλοκάρει την μπάλα.

67′ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Φορτούνη, γυρίζει στον Ελ Αραμπί που κάνει την προσποίηση αλλά καθόλου καλό τελείωμα.

72′ Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά, ο Αραμπί έκανε πλασέ στην κίνηση, αλλά ήταν αδύνομο.

75′ Κίτρινη στον Σισέ

82′ Κεφαλιά του Χασάν, η μπάλα άουτ

82′ Σουτ του Μουτίνιο, η μπάλα άουτ.

82′ Ο Καφού στη θέση του Γκιλιέρμε.

87′ Έχει διακοπεί τώρα το ματς για ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου, με τον Ολυμπιακό να φωνάζει για καθυστερήσεις από την πλευρά της Γουλβς

6 λεπτά οι καθυστερήσεις

91′ Ο Ομάρ σούταρε δυνατά, η μπάλα άουτ

Οι Πειραιώτες αποκλείστηκαν από ένα λάθος του Αλέν που αντικατέστησε αναγκαστικά τον Σα κάτω από τα δοκάρια

Οι ενδεκάδες του ματς:

Oλυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Μασούρας.

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι, Τραορέ, Χιμένες, Ποντένσε.