Αθλητικά

Νίκη τίτλου ο ΠΑΟΚ μέσα στο Φάληρο!

ΠΑΟΚ

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε ο ΠΑΟΚ από το «Γεώργιος Καραϊσκάκης» νικώντας τον Ολυμπιακό 1-2 σε ένα παιχνίδι όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν… «μάσησε» σε κανένα σημείο του αγώνα και πήρε την νίκη που τον απομάκρυνε από τον Ολυμπιακό 5 βαθμούς!

Στα του αγώνα, ο Αθανασιάδης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 43ο λεπτό, ωστόσο η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση και ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ένα ασύλληπτο σουτ του Φουστέρ. Σημειώνεται πως στην ανάπαυλα υπήρξε ένταση, καθώς στο γήπεδο εισήλθε μερίδα οπαδών. Παρ’ όλα αυτά, με την επέμβαση των ΜΑΤ επήλθε ηρεμία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Περέιρα με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ έκανε το 1-2, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός πίεσε στην συνέχεια, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα και να μένει 5 βαθμούς πίσω από τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πλέον απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής!

Στο τέλος, υπήρξαν εκ νέου εντάσεις και αποδοκιμασίες από πλευράς των οπαδών του Ολυμπιακού, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του ΠΑΟΚ ως οφσάιντ.