Αθλητικά

Super League: Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι των αιωνίων στο ΟΑΚΑ

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι των αιωνίων αντιπάλων, του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να σκοράρει κατά την διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι πράσινοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και συγκεντρωμένοι στο ματς, με αποτέλεσμα να απειλήσουν στο 2′ με το σουτ του Μπουζούκη και να χάσουν πολύ καλή ευκαιρία στο 11′ με τον Μακέντα, ο οποίος βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά πλάσαρε άουτ. «Σε μια φάση που προκάλεσε πολλές συζητήσεις, ο διαιτητής Κομίνης έδωσε αρχικά φάουλ για μαρκάρισμα στον Βαλμπουενά και μέσω VAR το έκανε πέναλτι, αν και δε φάνηκε να υπάρχει παράβαση. Τελικά όμως  αποδείχθηκε «μοιραίος» για την ομάδα του Πειραιά ο Βαλμπουενά καθώς αστόχησε και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι σημαντικές φάσεις του Αγώνα:

11′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Κάθετη του Μπουζούκη, ο Μπα δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα υπό την πίεση του Μακέντα, ο Ιταλός την πήρε, βγήκε τετ-α-τετ με τον Σα, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

23′ Ο Κουρμπέλης έδιωξε τη σέντρα του Φορτούνη, προ του Ελ Αραμπί, που ήταν έτοιμος να σουτάρει

26′ Κίτρινη κάρτα στον Θεοχάρη

34′ Εξαιρετικό τάκλιν μέσα στη μεγάλη περιοχή του Ελαμπντελαουί στον Χατζηγιοβάνη

41′ Φάουλ του Μπα στον Ανουάρ σε πολύ καλό σημείο

45’+4′ Ο Βαλμπουενά πέφτει πάνω στον Ανουάρ και ο διαιτητής δείχνει φάουλ και μέσω VAR δίνει πέναλτι

50′ Στην αγκαλιά του Σα το σουτ του Μπουζούκη

64′ Μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Βαλμπουενά στο σημείο του πέναλτι, η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί πoυ έστειλε την μπάλα άουτ

66′ Κίτρινη κάρτα στον Ελ Αραμπί

71′ Σέντρα του Λοβέρα, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι

74′ Κίτρινη κάρτα στον Γκασπάρ

76′ Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη, που όμως δεν ακούμπησε τον Ελαμπντελαουί.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Κολοβό

83′ Πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό