Αθλητικά

Super League: Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού – Έσπασαν το αήττητο των «Ερυθρόλευκων» (2-1)

Μια σπουδαίο νίκη κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι με τον αιώνιο αντίπαλό του καθώς νίκησε τον Ολυμπιακό με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτα πειθαρχημένος και «απενεργοποιώντας» όλα τα όπλα των ερυθρόλευκων, οι «πράσινοι» πήραν μια τεράστια για εκείνους νίκη. Τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά η ομάδα του Μπόλονι χρειάζονταν όσο τίποτα το τρίποντο σήμερα και το πήραν με εξαιρετική εμφάνιση.

Κατά την διάρκεια του παιχνιδιού οι «Πράσινοι» αμύνθηκαν σωστά και οδηγούσαν τους Πειραιώτες σε σέντρες, τις οποίες καθάριζαν οι Σένκεφελντ και Βέλεθ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βγήκε με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα και να έχουν βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό, για τον οποίο είχε ένα καλό σουτ ο Χασάν στο 44′.

Ο Μαουρίσιο άνοιξε το σκορ στο 6′ με ωραία κεφαλιά, ενώ ο Σανκαρέ -που έκανε και την ασίστ για τον Βραζιλιάνο- έκανε το 2-0 στο 73′. Για τον Ολυμπιακό μείωσε ο Ελ Αραμπί στο 82′. Τεράστια επέμβαση έκανε στο 89′ ο Διούδης, σε σουτ του Μασούρα μέσα από τη μικρή περιοχή.

Οι σημαντικότερες φάσεις του αγώνα:

Είσοδος των δύο ομάδων στο γήπεδο

5′ Πολύ καλή κάθετη μπαλιά του Μαουρίσιο για τον Ενμπαγκοτό που βγήκε τετ α τετ με τον Σα, αλλά έκανε κακό σουτ

6′ Γκόλ για τον παναθηναϊκό. Ο Μαουρίσιο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από πολύ ωραία σέντρα του Σανκαρέ.

8′ Στημένη φάση για τον Ολυμπιακό

12′ kόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Το πρώτο στο ματς

12′ Νέο κόρνερ από τον Ανδρούτσο

13′ Οφσάιντ ο Φορτούνης που έβγαινε τετ α τετ

19′  Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά από ωραία πάσα του Μπουχαλάκη, ο Βρουσάι βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη σε θέση διαγώνια αριστερά, αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

22′ Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά για ένα φάουλ στον Ιωαννίδη

25′ Νέο στημένο για τον Ολυμπιακό

26′ Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, πέρασε πολύ έξω

32′ Σουτ του Καμαρά, μπλοκάρει ο Διούδης

32′ Κίτρινη κάρτα στον Ιωαννίδη για ένα φάουλ στο χώρο του κέντρου

33′ Σουτ του Καμαρά από το ύψος της περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Διούδης

42′ Από σέντρα του Τιάγκο Σίλβα από αριστερά με το δεξί πόδι, ο Βρουσάι πήρε την κεφαλιά από τον Χουάνκαρ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ

44′ Ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση κάνοντας  την κάθετη πάσα στον Χασάν ο οποίος σούταρε άουτ

45+1′ Ο Μαουρίτσιο έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Σα

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

45′ Ο Βαλμπουενά στη θέση του Βρουσάι

49′ Άστοχο σουτ του Ιωαννίδη

55′ Εκτός οι Φορτούνης και Παπασταθόπουλος

56′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό, με τον Μπα στη θέση του Παπασταθόπουλου και τον Ελ Αραμπί στη θέση του Φορτούνη

64′ Σούταρε ο Σίλβα, η μπάλα κόντραρε στον Βέλεθ, η μπάλα στρώθηκε στον Χασάν ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πήγε άουτ

68′ Ψάχνει διαδρόμους ο Ολυμπιακός

68′ Εκτός ο Αλεξανδρόπουλος, στο ματς ο Νιάς

70′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Μπουχαλάκη, άστοχη κεφαλιά του Ελ Αραμπί από το ύψος του πέναλτι

72′ ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! 2-0!

76′ Κάρτα για τον Μπα

83′ Από εκτέλεση κόρνερ, ο Μασούρας έστειλε την μπάλα προς την εστία, ο Κάιπερς έβαλε το πόδι του, ο Διούδης απέκρουσε και η μπάλα έφθασε τελικά στον Ελ Αραμπί, ο οποίος με κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-1

89′ Ο Μασούρας βρέθηκε ολομόναχος στη μικρή περιοχή, αλλά ο Διούδης απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του!

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων!

90′ Κόκκινη κάρτα στον Μπα για χτύπημα στον Καρλίτος

95′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό τώρα και όλοι οι παίκτες στην περιοχή του Διούδη