Μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλε η Γερμανία λίγες ημέρες πριν την πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και το ντέρμπι με τη Γαλλία στη Βαυαρία.

Η «νασιοναλμάνσαφτ» συνέτριψε σε φιλικό παιχνίδι με το εμφατικό 7-1 τη Λετονία στο Ντίσελντορφ, συνδυάζοντας εξαιρετικά το ιστορικό ρεκόρ του Μάνουελ Νόϊερ. Ο τερματοφύλακας της Μπάγερν έφτασε τις 100 συμμετοχές με την εθνική ομάδα της πατρίδας του και έγινε ο πρώτος γκολκίπερ που πιάνει τριψήφιο αριθμό με τα «Πάντσερ».

Ο Γκοζένς άνοιξε το σκορ στο 19′ και ο Γκουντογκάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του δύο λεπτά αργότερα, με τον Μίλερ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 27′.

Ένα γκολ του Χάβερτς στο 39′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη των γηπεδούχων, που όμως είχαν κι άλλα να πουν, καθώς ο Γκνάμπρι (45′) έκανε το 5-0!

Το έκτο γκολ για τη Γερμανία ήρθε στο 50′ από τον Βέρνερ, με τον Σαβελίεβς να σημειώνει το γκολ της τιμής για τη Λετονία στο 75′. Εντέλει, ένα λεπτό αργότερα, ο Σανέ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.