Εκτός τελικού του Australian Open έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που ηττήθηκε 3-1 σετ από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ, πήρε το δεύτερο με 6-4 και ισοφάρισε.

Στο κρίσιμο τρίτο σετ δέχθηκε μπρέικ ενώ ήταν πίσω με 5-4 γκέιμ, με αποτέλεσμα να χάσει άδοξα το σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν φανερά επηρεασμένος, δέχθηκε δύο μπρέικ, ο Μεντβέντεφ κράτησε άνετα το σερβίς του (6-1 γκέιμ) και πήρε τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Όταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 1-1 σετ ο αντίπαλός του έβγαλε μεγάλο εκνευρισμό. Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ μόλις κάθισε στην καρέκλα τα ‘βαλε με τον διαιτητή, καθώς θεωρεί ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς παίρνει οδηγίες από τον πατέρα του και προπονητή του. «Ο προπονητής του δίνει συνέχεια εντολές γιατί δεν τον χρεώνεις με coaching; Πώς είναι δυνατόν να μην του δίνει ποινή;» είπε μαινόμενος στον διαιτητή. Ο διαιτητής φάνηκε να τον αγνοεί και εκείνη την ώρα ξέσπασε, «σου μιλάω και απαιτώ μία απάντηση. Πες μου γιατί δεν τον χρεώνεις με coaching. Είσαι πολύ κακός διαιτητής. Απορώ πως ένας τόσο κακός διαιτητής βρίσκεται σε τέτοιο παιχνίδι».