Πολύ καλή εικόνα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, παρουσίασε ο Ολυμπιακός στο πρώτο φιλικό της καλοκαιρινής προετοιμασίας του κόντρα στην αυστριακή Βολφσμπέργκερ την οποία νίκησε με 1-0, σε αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο του Βεργκλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στο βασικό τους σχήμα τον νεοαποκτηθέντα Βραζιλιάνο επιθετικό, Τικίνιο, ο οποίος έπαιξε μαζί με τον Γιουζέφ Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Τικίνιο είναι κι εκείνος που δημιούργησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 42’, όταν η κεφαλιά του  βρήκε στο δεξί δοκάρι των Αυστριακών. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε μία εντελώς διαφορετική ενδεκάδα και είδε προς ικανοποίησή του την απόδοση του Ολυμπιακού να ανεβαίνει κατακόρυφα.

Στο 62’ οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο γκολ, με τον Χασάν ο οποίος πήρε εξαιρετική ασίστ απ’ τον Βαλμπουενά και είχε εύκολο έργο για να κάνει από κοντά το 1-0.