Στον τελικό του τουρνουά της Μαγιόρκα (Mallorca Championships) προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας νίκησε τον Γάλλο Μπενζαμέν Μπονζί, (Νο 56 στον κόσμο) με 6-4, 6-4 μετά από 93 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στον πρώτο του τελικό καριέρας σε χόρτο.

«Ήταν ένα καλό ματς. Είμαι πολύ χαρούμενος σήμερα», είπε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. «Παίζω σε έναν τελικό μια εβδομάδα πριν από ένα Grand Slam. Το είχα κάνει τη χρονιά που πήγα τελικό στο Ρολάν Γκαρός, στη Λιόν.

Δούλεψα πολύ καλά για να φτάσω σε αυτόν τον τελικό. Είναι διαφορετικά αυτή τη φορά. Μιλάμε για διαφορετική επιφάνεια, οπότε θα δούμε», τόνισε ο Έλληνας πρωταθλητής, No 6 στην παγκόσμια κατάταξη.

Με τη νίκη του, ο Τσιτσιπάς έφτασε τις 39 στην τρέχουσα περίοδο και θ΄ αντιμετωπίσει τον Ισπανό Ρομπέρτο Μπαουτίτσα Άγκουτ ή τον Ελβετό Αντουάν Μπεγιέρ, στον τέταρτο τελικό του στη σεζόν.

Ο 23χρονος διατήρησε τον τίτλο του στο Μόντε Κάρλο τον Απρίλιο, ενώ ηττήθηκε στο Ρότερνταμ και στη Ρώμη.